Może być niebezpiecznie – aktualizacja ostrzeżeń

Prognoza burzowa na najbliższe godziny uległa zmianie. Swoje ostrzeżenia wydało IMGW, a portal lowcyburz.pl zaktualizował ostrzeżenie do trzeciego – najwyższego stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do ostrzeżenia przed upałem dla powiatu płockiego dodał jeszcze ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem. Obok burz wystąpić mogą intensywne opady deszczu, miejscami gradu oraz porywy wiatru dochodzące nawet do 115 km/h.

Portal lowcyburz.pl określił trzeci stopień zagrożenia dotyczący średniego/dużego ryzyka wystąpienia ekstremalnie silnych burz dla centralnej części naszego kraju. W tym obszarze zawiera się również teren gminy Słubice i powiatu płockiego.

W przypadku wystąpienia silnych burz przed którymi ostrzegają nas meteorolodzy prosimy o pozostanie w domach lub w przypadku napotkania takiego zjawiska w podróży zaplanować sobie postój w bezpiecznym miejscu oddalonym od drzew i innych niebezpieczeństw. Taka aura niesie za sobą szereg zagrożeń dotyczących m.in. pożarów spowodowanych zwarciami instalacji elektrycznej lub uderzeniami pioruna, zerwanych linii energetycznych, zerwanych lub uszkodzonych dachów na budynkach, powalonych drzew, wiszących nad drogami i chodnikami złamanych gałęzi, itp. W przypadku wystąpienia zagrożenia należy niezwłocznie zgłosić taki fakt na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 998 – Państwowa Straż Pożarna lub w przypadku zablokowania linii do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę oraz poważne potraktowanie ostrzeżeń. Zwróćmy również uwagę na osoby starsze przebywające same oraz posesje, w których w danym momencie nie ma właściciela. Nasza reakcja może pozwolić na uratowanie życia, zdrowia lub mienia.

www.imgw.pl

www.lowcyburz.pl

www.obserwatorzy.info