Możliwe porywy wiatru do 120 km/h!

Sytuacja meteorologiczna prognozowana na noc z piątku na sobotę (18.02.2022 – 19.02.2022) oraz sobotę (19.02.2022) jest bardzo niebezpieczna, głównie za sprawą możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3-go stopnia (najwyższe w trzystopniowej skali) dla terenu powiatu płockiego, które dotyczy możliwości wystąpienia porywów wiatru do 120 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia oceniono na 95%.

Portale zajmujące się tematyką meteorologiczną wydały ostrzeżenia. Jedno z takich ostrzeżeń, najwyższe – 3-go stopnia, dotyczy możliwości wystąpienia bardzo silnych, niszczycielskich, porywów wiatru, przekraczających 110 km/h, nad terenem powiatu płockiego.

Portal Sieć Obserwatorów Burz na swoim FanPage zamieścił takie informacje: Choć wiatr zacznie narastać już wczesnym popołudniem, a miejscami praktycznie nie osłabnie od dzisiejszego poranka, to główne uderzenie nastąpi w nocy, oraz w sobotę w godzinach południowych. Wieczorem i w nocy spodziewamy się silnego wiatru szkwałowego, który w formie linii silnego wiatru, miejscami z burzami, będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. Na jego czele porywy wiatru przekroczą 100 km/h, a w porywach mogą dość miejscami do 120 km/h. Nie wykluczamy jednak kilku przypadków lokalnie jeszcze silniejszego wiatru, głównie w pasie od Ziemi Lubuskiej przez centralną i północną Wielkopolskę, po Kujawy i północne Mazowsze. Kolejna fala silnego wiatru zacznie się rano i potrwa do wczesnych godzin popołudniowych. Wówczas w północnej i centralnej części kraju pojawią się porywy do 90 km/h, a w czasie przechodzenia burz i struktur konwekcyjnych, przekraczające w wielu miejscach 110 km/h. Szczególnie mocno wiać będzie w Sudetach, Tatrach, oraz na wybrzeżu i na Kaszubach. W pasie nadmorskim podmuchy mogą przekraczać 120 km/h, a na Pojezierzu Pomorskim 100 km/h. Na otwartym Bałtyku sztorm do 12 stopni w skali Beauforta. Dodatkowo na wybrzeżu środkowym i wschodnim możliwa będzie silna cofka, szczególnie w pasie Kołobrzeg-Łeba.

Takie porywy wiatru mogą doprowadzać do łamania drzew i gałęzi, zrywania linii energetycznych oraz zrywania lub uszkodzenia dachów budynków. Przy takiej pogodzie należy bacznie obserwować to co dzieje się dookoła nas, w wielu sytuacjach nasza obserwacja może zapobiec niebezpiecznej sytuacji w sąsiednich gospodarstwach lub miejscach publicznych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń należy niezwłocznie zgłosić taki fakt pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Każdorazowo dokonując zgłoszenia należy dokładnie przedstawić dyspozytorowi zaistniałą sytuację oraz postępować zgodnie z jego poleceniami. W przypadku zablokowania linii alarmowych zdarzenia można zgłaszać do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy o zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Jeżeli to możliwe pozostańcie w domu.

www.imgw.pl

www.obserwatorzy.info

www.meteo.pl

www.windy.com