Powalone drzewa, uszkodzony dach i zapadnięta droga

Pogoda w ostatnich miesiącach nie jest łaskawa. Już kolejny raz mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które bogate są w silne, niszczycielskie, porywy wiatru oraz intensywne opady deszczu.

Wczoraj, 17-go lutego, nasza jednostka dysponowana była do działań kilkukrotnie. Wszystkie związane były ze skutkami silnych porywów wiatru. Pierwsza dyspozycja wpłynęła kilkanaście minut po godzinie 6:00 rano, dotyczyła ona powalonego na jezdnie drzewa. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice. Działania prowadziliśmy wspólnie z zastępem z OSP w Gąbinie.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]40 GLBM-Rt Mercedes-Benz Sprinter – OSP w Gąbinie

Kolejna dyspozycja ze SK KM PSP w Płocku, wpłynęła po godzinie 9:00. Tym razem dotyczyła drzewa powalonego na budynek mieszkalny w miejscowości Jamno, w gminie Słubice. Złamany konar drzewa upadł na balkon budynku opierając się o niego. Drzewo stanowiło poważne zagrożenie dla mieszkańców, ale nie wyrządziło większych szkód. Przy pomocy pilarek spalinowych usunięto zagrożenie.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

We wczesnych godzinach popołudniowych wpłynęło następne wezwanie. Tym razem udaliśmy się do miejscowości Rybaki, w gminie Słubice, gdzie silne porywy wiatru uszkodziły dach na budynku mieszkalnym. Znaczny fragment pokrycia dachowego pod wpływem silnego wiatru został poderwany i groził zerwaniem. Pokrycie zostało doraźnie zabezpieczone i przytwierdzone do konstrukcji dachu.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

W godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Jamno, w gminie Słubice, gdzie wysokie drzewa, wyrywane z korzeniami groziły upadkiem na budynek mieszkalny. W trakcie dojazdu zostaliśmy zatrzymani przez jednego z mieszkańców miejscowości, który wskazał nam wyrwę w drodze. Po rozpoznaniu sytuacji i wybraniu zalegającego w wyrwie gruzu okazało się, iż doszło do podmycia znacznej części drogi. Nawierzchnia jezdni wisiała w powietrzu, co groziło możliwością wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Na miejscu pojawił się również patrol policji . Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, a sytuacja przekazana do zarządcy drogi. W związku ze zmianą sytuacji na miejsce zadysponowany został kolejny zastęp z naszej jednostki oraz cywilna ładowarka teleskopowa, dzięki której możliwe było usunięcie zagrażających drzew. Miejsce zdarzenia dotyczące wyrwy w drodze zostało przekazane przedstawicielowi zarządcy drogi. Droga została doraźnie zabezpieczona i umożliwiony został przejazd. Sytuacja będzie monitorowana przez zarządcę drogi.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Ładowarka teleskopowa

Y211 Skoda Yeti – KP w Gąbinie

Citroen Jumper – Służba drogowa