Można wchodzić do lasów, lecz panuje tam duże zagrożenie pożarowe

Z początkiem kwietnia w lasach rozpoczął się sezon zagrożenia pożarowego, kiedy to ryzyko wystąpienia i szybkiego rozwoju pożaru znacznie wzrasta.

W okresie od 1-go kwietnia do 30-go września Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytut Badawczy Leśnictwa wydaje informacje dotyczące kategorii zagrożenia pożarowego w lasach. Mapa zagrożenia pożarowego ustalana jest zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych. Opracowywana jest ona codziennie.

Od dziś, czyli 20-go kwietnia, zniesiony został zakaz wstępu do lasów, co jest dobrą informacją dla wielu osób, lecz wiąże się to z kolejnym zagrożeniem. W lasach na terenie niemalże całego kraju panuje duże zagrożenie pożarowe związane z niskim wskaźnikiem wilgotności ściółki i gleby.

Wybierając się na spacer do lasu prosimy o rozwagę, najmniejsza iskra może doprowadzić do pożaru, który rozwijając się w ściółce może być przez pewien czas niewidoczny. Zauważony w lesie ogień lub intensywne zadymienie należy niezwłocznie zgłosić na numery alarmowe 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna. Należy możliwie dokładnie określić miejsce zdarzenia lub w miarę możliwości pokierować ratowników. Nawigowanie w lasach jest szczególnie trudne i może znacznie opóźnić czas dojazdu.

http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

http://agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat