Nietypowa interwencja naszych ratowników

Ratownicy straży pożarnej podejmują wiele interwencji, które można zakwalifikować jako nietypowe, ale które kwalifikowane są jako kategoria miejscowych zagrożeń.

Dziś, 30-go września, do jednego z ratowników z naszej jednostki, zgłosił się mieszkaniec gminy, który w należącym do siebie stawie znalazł padłe dzikie zwierzę znacznych rozmiarów. Po konsultacji ze SKKM PSP w Płocku, dyżurny wyraził zgodę na podjęcie działań przez naszą jednostkę. Do zdarzenia udał się zastęp SLOp wraz z łodzią. Do zdarzenia doszło w miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice.

Kiedy dotarliśmy na miejsce w pierwszej kolejności udaliśmy się na rozpoznanie. Okazało się, iż na środku zbiornika wodnego o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych znajduje się padłe dzikie zwierzę. Po fragmentach ciała oraz łopat, które wystawały ponad wodę, ratownicy ocenili, iż pod wodą znajdował się najprawdopodobniej łoś.

Próby złapania poroża zwierzęcia przy pomocy liny rzucanej z brzegu nie przyniosły rezultatu. Podjęto decyzję o zwodowaniu łodzi, a następnie przy pomocy wioseł i bosaków udało się dopłynąć do padliny. Używanie silnika na tym zbiorniku mogło skutkować jego uszkodzeniem, dlatego odstąpiono od tego. Przy pomocy lin i współpracy ratowników na brzegu oraz w łodzi udało się podciągnąć zwierzę do brzegu. Następnie przy pomocy cywilnej ładowarki wyciągnięto padlinę z wody i ułożono ją na brzegu. Podobnie przy pomocy tego sprzętu udało się podjąć z wody łódź, co z uwagi na brak zjazdu i problem z dojazdem ułatwiło ratownikom prace.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]53 SLOp Toyota Hilux + łódź płaskodenna – OSP w Słubicach

Ładowarka teleskopowa