Oddaj krew w Słubicach – Zapraszamy!

Krew jest człowiekowi niezbędna do życia, a jej braku nie da zastąpić się żadną inną substancją. Ponadto nie znaleziono sposobu umożliwiającego wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy Słubice, Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach, przy współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Legion” Oddział w Płocku, podjęła się trudu organizacji terenowej zbiórki krwi. Akcja możliwa jest przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Oddział Terenowy w Płocku.

Już w najbliższą sobotę, 28-go sierpnia w godzinach 9:00 – 13:00, przy strażnicy OSP w Słubicach, ul. Płocka 59a, 09-533 Słubice, pojawi się ambulans do poboru krwi, w którym można będzie oddać ten cenny dar życia. Na dawców krwi czekać będą upominki przygotowane przez Klub HDK „Legion”, będzie również możliwość zapoznania się ze sprzętem jaki znajduje się na wyposażeniu naszej jednostki. Będzie to również czas na chwile rozmowy, a co najważniejsze będzie to czas, kiedy będzie można pomóc potrzebującym oddając krew.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce, od jej powodzenia zależy czy akcja zbiórki krwi w Słubicach na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości na terenie gminy.

Do zobaczenia w sobotę!

Oddajesz krew – ratujesz życie!

Szczegółowe informacje na temat tego jak przygotować się do oddania krwi znaleźć można na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie:

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:

w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)

być wyspanym

spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)

wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.

ograniczyć palenie papierosów

nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki

nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku! W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Jak zachowywać się po oddaniu krwi?

Należy stosować się do zaleceń lekarza lub personelu fachowego pobierającego krew.

Trzymać uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów.

Pozostać w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny.

Nie zastosowanie się do powyższych wskazówek narazi dawcę na powstanie krwiaka lub zasinienie w miejscu wkłucia, (jeżeli tak się stanie stosować okłady z Altacetu lub lodu). W przypadku powstania dużej zmiany należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Unikać w tym dniu pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych

Starać się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.

W przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadomić telefonicznie RCKiK w Warszawie lub Terenowy Oddział RCKiK w Warszawie.

JEŻELI JEDNAK WYSTĄPIŁY OBJAWY OSŁABIENIA NALEŻY:

Powiedzieć komukolwiek, kto jest obok ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo.

Położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon tak, aby głowa znalazła się miedzy nogami.

Jeżeli objawy pojawiły się po opuszczeniu miejsca oddania krwi należy skontaktować się lekarzem.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do swoich zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi