Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Najbliższe godziny przyniosą zmiany w pogodzie. Niestety zmiany te będą dość gwałtowne i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie, wydał ostrzeżenie 2-go stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru. Ostrzeżenie obejmuje teren powiatu płockiego.

Ostrzeżenie, Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy, obowiązuje od godz. 20:00 dnia 17.02.2023 do godz. 13:00 dnia 18.02.2023.

Takie porywy wiatru mogą doprowadzać do łamania drzew i gałęzi, zrywania linii energetycznych oraz zrywania lub uszkodzenia dachów budynków. Przy takiej pogodzie należy bacznie obserwować to co dzieje się dookoła nas, w wielu sytuacjach nasza obserwacja może zapobiec niebezpiecznej sytuacji w sąsiednich gospodarstwach lub miejscach publicznych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń należy niezwłocznie zgłosić taki fakt pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Każdorazowo dokonując zgłoszenia należy dokładnie przedstawić dyspozytorowi zaistniałą sytuację oraz postępować zgodnie z jego poleceniami. W przypadku zablokowania linii alarmowych zdarzenia można zgłaszać do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy o zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Jeżeli to możliwe pozostańcie w domu.

 

www.imgw.pl