Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

W nocy z 29-go na 30-go stycznia (sobota-niedziela) dojdzie do zmian w pogodzie, którym towarzyszyły będą silne porywy wiatru stanowiącego potencjalne zagrożenie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie meteorologiczne 2-go stopnia (w trzystopniowej skali), również dla terenu powiatu płockiego, które dotyczy prognozy wystąpienia silnego wiatru o porywach dochodzących do 95 km/h. Porywy wiatru o takiej prędkości stanowią realne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Takie porywy wiatru mogą doprowadzać do łamania drzew i gałęzi, zrywania linii energetycznych oraz zrywania lub uszkodzenia dachów budynków. Przy takiej pogodzie należy bacznie obserwować to co dzieje się dookoła nas, w wielu sytuacjach nasza obserwacja może zapobiec niebezpiecznej sytuacji w sąsiednich gospodarstwach lub miejscach publicznych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń należy niezwłocznie zgłosić taki fakt pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Każdorazowo dokonując zgłoszenia należy dokładnie przedstawić dyspozytorowi zaistniałą sytuację oraz postępować zgodnie z jego poleceniami. W przypadku zablokowania linii alarmowych zdarzenia można zgłaszać do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności.

www.imgw.pl www.rcb.gov.pl www.meteo.pl www.windy.com