Owady i pożar śmieci oraz trawy

Poniedziałek był pracowitym dniem dla naszych strażaków, okazało się, że po porannej akcji związanej z pożarem traw nie dane jest im jeszcze odpocząć.

Dziś, 8-go kwietnia otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice, gdzie naszej pomocy potrzebują pracownicy Zakładu Energetycznego. Okazało się, iż w skrzynce transformatora zagnieździły się owady błonkoskrzydłe. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA.

Na miejscu ratownik w kombinezonie ochronnym, przy pomocy środka chemicznego uporał się z zagrożeniem. Gniazdo zostało usunięte, a owady oddaliły się z tego miejsca. Usunięcie gniazda umożliwi bezpieczną pracę przy transformatorze.

Kiedy wróciliśmy do bazy i pisaliśmy meldunek otrzymaliśmy kolejną dyspozycję od dyżurnego SK KM PSP w Płocku. Tym razem doszło do pożaru trawy w miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dojechaliśmy na miejsce zastaliśmy rozwinięty pożar śmieci, zarośli oraz traw. Płomienie sięgające prawie dwóch metrów oraz czarny dym wyglądał bardzo złowieszczo. Rozpoczęliśmy działania w natarciu na palące się elementy, przy pomocy dwóch linii gaśniczych. W trakcie działań okazało się, iż pożar ma miejsce już na terenie sąsiedniej gminy Iłów, w powiecie sochaczewskim. Sytuacja została zgłoszona do dyspozytora, który przy współpracy ze SK KP PSP w Sochaczewie wysłał na miejsce wsparcie w postaci zastępu z OSP w Iłowie. Pożar udało się sprawnie opanować, natomiast następnym etapem było dokładne przelanie pogorzeliska oraz przerzucenie skrywających zarzewia ognia śmieci.

Po zakończeniu działań uzupełniliśmy wodę w zbiorniku i wróciliśmy do strażnicy.

Siły i środki na miejscu działań:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

639[M]66 GBA MAN TGM – OSP w Iłowie