Powiatowe ćwiczenia przeciwpowodziowe Słubice 2023

Przeszło 13 lat temu, 23-go maja 2010 roku, w miejscowości Świniary, w gminie Słubice, doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego, co doprowadziło do powodzi, która doświadczyła mieszkańców Gmin Słubice i Gąbin.

Dziś, 20-go października, na terenie Gminy Słubice odbyły się powiatowe ćwiczenia przeciwpowodziowe, pod kryptonimem „Słubice 2023”, które zorganizowane zostały wspólnie przez Państwową Straż Pożarną oraz samorządy Powiatu Płockiego oraz Gminy Słubice. Założeniem ćwiczeń było doskonalenie współpracy wydzielonych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z rejonu operacyjnego KM PSP w Płocku.

Ćwiczenia obserwowali m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku st. bryg. Jacek Starczewski, Wicestarosta Płocki Iwona Sierocka, Wójt Gminy Słubice Jacek Kozłowski oraz Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Kamil Zieliński.

Rejonem koncentracji sił i środków był teren przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiączeminie Polskim, gdzie zgromadzone zostały wszystkie zastępy biorące udział w ćwiczeniach. Z terenu gminy Słubice do działań skierowane zostały zastępy z jednostek OSP w Słubicach (GBA i SLOp), OSP w Łaziskach, OSP w Juliszewie oraz OSP w Wiączeminie Polskim. Ćwiczenia posiadały cztery założenia, z których każde było oddzielnym odcinkiem bojowym. Założenie nr 1 obejmowało konieczność obwałowania budynku, w celu zapobieżenia wdarcia się wody do jego wnętrza; Założenie nr 2 dotyczyło zabezpieczenia dziury wykonanej przez bobry, zlokalizowanej w konstrukcji wału przeciwpowodziowego; Założenie nr 3 obejmowało uszczelnienie fragmentu wału przeciwpowodziowego w związku z przesiąkiem; Założenie nr 4 dotyczyło podjęcia z wody osób, które zaskoczone zostały przez przybierające wody rzeki Wisły. Wszystkie założenia realizowane były w obrębie koryta rzeki oraz wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach Świniary i Piotrkówek. Ćwiczenia rozpoczęły się od zbiórki pododdziałów, a następnie wskazana siły i środki udały się w docelowe miejsce działań.

Zastępy z naszej jednostki prowadziły działania na odcinku bojowym nr 1. Realizowaliśmy obwałowanie budynku mieszkalnego, a działania prowadziliśmy wspólnie z zastępami OSP w Wiączeminie Polskim, OSP w Gąbinie, OSP w Troszynie, OSP w Kanigowie, OSP w Bodzanowie, OSP w Bulkowie oraz OSP w Starych Gałkach.

Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się krótkie podsumowanie oraz poczęstunek w sali strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiączeminie Polskim. Ćwiczenia można udać za udane, a najważniejszy punkt dotyczący bezpieczeństwa podczas ich realizacji został zrealizowany w 100%.

Serdecznie dziękujemy wszystkim jednostkom, zastępom, druhnom oraz druhom za udział w ćwiczeniach, a w szczególności podziękowania dla tych, z którymi mięliśmy okazję wspólnie prowadzić działania podczas realizacji założenia nr 1.

Siły i środki:

360[M]90 SLOp Suziki Grand Vitara – KM PSP w Płocku

360[M]91 SLOp Peugeot 301 – KM PSP w Płocku

360[M]94 SLOp Renault Trafic – KM PSP w Płocku

361[M]71 SRw Mercedes-Benz Atego + przyczepa z łodzią – JRG nr 1 w Płocku

361[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 1 w Płocku

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku

362[M]90 SLRr Isuzu D-Max – JRG nr 2 w Płocku

363[M]90 SLRr Nossan Navara – JRG nr 3 w Płocku

363[M]98 SLDł Fiat Ducato – JRG nr 3 w Płocku

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]53 SLOp Toyota Hilux – OSP w Słubicach

369[M]14 SLOp Nissan Pathfinder + przyczepa z łodzią – OSP w Łącku

369[M]34 GLM Ford Transit – OSP w Starych Gałkach

369[M]38 GLBM-Rt Opel Movano – OSP w Bodzanowie

369[M]39 GBA MAN 14.232 – OSP w Bielsku

369[M]42 GBA MAN TGM – OSP w Sikorzu

369[M]44 GBA MAN TGM – OSP w Dobrzykowie

369[M]46 SLOp Nissan Navara + przyczepka z quadem – OSP w Dobrzykowie

369[M]55 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Płock-Trzepowo

369[M]58 SLOp Nissan Patrol + przyczepa z łodzią – OSP w Słupnie

369[M]60 SLOp Ford Ranger + przyczepa z łodzią – OSP w Nowym Duninowie

369[M]65 GLBM-Rt Opel Movano – OSP w Bulkowie

369[M]66 GBA MAN TGM – OSP w Małej Wsi

369[M]69 GCBA MAN TGS + przyczepa z ładowarką teleskopową – OSP w Gąbinie

369[M]99 Ładowarka Teleskopowa Bobcat T40180 – OSP w Gąbinie

369[M]92 GBA MAN TGM – OSP w Kanigowie

367[M]57 SLOp Toyota Land Cruiser – OSP w Wiączeminie Polskim

367[M]61 GLBM Peugeot Boxer – OSP w Troszynie Polskim

367[M]75 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

368[M]28 GLM Ford Transit – OSP w Łaziskach