Pożar zarośli

Ponownie przypominamy, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych, nie wspominając o śmieciach, jest zabronione i niebezpieczne. Ponadto jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, które może zagrażać ludzkiemu życiu, zdrowiu i mieniu.

Dziś, 27-go kwietnia w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję wyjazdu do miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice, gdzie doszło do pożaru zarośli, które można było śmiało porównać do niewielkiego lasu. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy pożar zarośli i niewielkich drzew, który objął powierzchnię prawie 1000 metrów kwadratowych. Dojazd zastępu wydłużył brak wytyczonej drogi, co skutkowało koniecznością przedostania się na miejsce przez pole. W celu likwidacji zagrożenia podany został jeden prąd wody w natarciu na palące się zarośla. Po przyłapaniu ognia nasi ratownicy przystąpili do przelewania pogorzeliska, dogaszania tlących się drzew oraz przelania terenu wokół pożaru. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również zastęp z JRG nr 2 w Płocku.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Prosimy o rozsądek i poszanowanie panujących przepisów, które jasno zakazują wypalania traw, zarośli czy pozostałości roślinnych. Takie pożary wyrządzają szkody w ekosystemie oraz stanowią zagrożenie dla ludzi. W przypadku zauważenia ognia lub intensywnego zadymienia, w szczególności na terenach leśnych lub ich okolicy, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby pod numerami telefonów 998 – Państwowa Straż Pożarna lub 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach