Pracowite dni naszych strażaków

Panująca dokoła susza sprawia, że każdy, nawet najmniejszy pożar może stanowić bardzo duże zagrożenie i przyczynić się do powstania trudnego do opanowania kataklizmu.

W ostatnich dniach ratownicy z naszej jednostki bardzo często wyjeżdżali do zdarzeń, z których zdecydowana większość to pożary. Koniec minionego tygodnia zaowocował decyzją Komendanta Głównego o wzmożonej gotowości bojowej mającej związek z suszą oraz silnym wiatrem, za sprawą którego ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia.

24-go kwietnia w godzinach nocnych wpłynęła do nas dyspozycja ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice, gdzie doszło do pożaru traw. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA. Na miejscu paliły się trawy i zarośla wzdłuż drogi gminnej. Zagrożenie udało się szybko zażegnać przy pomocy jednej linii gaśniczej.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

25-go kwietnia w godzinach wieczornych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się ponownie do miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice, gdzie paliły się suche trawy i zarośla. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA. Przy pomocy jednej linii gaśniczej udało się opanować płomienie i przelać teren pożaru.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

26-go kwietnia w godzinach popołudniowych dyżurny SK KM PSP w Płocku przyjął zgłoszenie dotyczące złamanego i wiszącego nad drogą drzewa, przy ul. Wiślanej w Słubicach. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GLBA-Rt. Na miejscu sytuacja była zgodna ze zgłoszeniem. Złamana na pół brzoza wisiała nad jedną z lokalnych dróg i stanowiła bardzo poważne zagrożenie dla poruszających się w tamtym rejonie osób. W celu likwidacji zagrożenia drzewo zostało powalone, pocięte na drobniejsze fragmenty i usunięte poza  drogę.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

26-go kwietnia w godzinach popołudniowych na naszej strażnicy zabrzmiała syrena alarmująca strażaków. Dyżurny SK KM PSP w Płocku zadysponował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Grzybów, w gminie Słubice gdzie doszło do pożaru lasu. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA. W celu opanowania pożaru rozwinięte zostały 3 linie gaśnicze. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły zastępy z OSP w Gąbinie i JRG nr 2 w Płocku.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

369[M]69 GCBA MAN TGS – OSP w Gąbinie

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

27-go kwietnia w godzinach popołudniowych mieszkańcy zauważyli gęsty czarny dym nad miejscowością Studzieniec, w gminie Słubice. Poinformowali o tym fakcie naszych strażaków, którzy już ze Słubic widzieli znaczne zadymienie. O zaistniałej sytuacji poinformowane zostało SK KM PSP w Płocku, skąd otrzymaliśmy dyspozycję wyjazdu. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy pożar traw, zarośli oraz pozostałości śmieci. Okazało się, iż przy pożarze znajdują się osoby „pilnujące” pożaru. Po rozwinięciu linii nasi druhowie zostali słowie zaatakowani przez te osoby. Z przekazu wynikało mniej więcej tyle, że powinniśmy siedzieć w domu, a nie na siłę szukać zdarzeń oraz, że osoby te panowały nad sytuacją. Niestety nie przyszło im do głowy, że swoim postępowaniem stwarzają duże zagrożenie pożarowe oraz zanieczyszczają dymem ze śmieci całą okolicę. Rozmowy z dowódcą nie przyniosły rezultatu. O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy dyżurnego SK KM PSP w Płocku, który poprosił o wsparcie policję. Patrol przybył na miejsce i dalej czynności prowadziła już policja, a nasz zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

Przypominamy, zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązuje zakaz wypalania traw, łąk, pozostałości roślinnych, nie wspominając już o śmieciach. Ponadto pogoda, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, susza, brak opadów, silny wiatr, bardzo podwyższyła poziom zagrożenia pożarowego. Należy również pamiętać, że intensywne zadymienie może powodować zagrożenie w ruchu drogowym oraz narażać na dyskomfort i niebezpieczeństwo sąsiadów. O kwestiach dotyczących wypalania można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Apelujemy, aby jakiekolwiek ogniska rozpalać z głową i patrzeć co dzieje się dookoła nas. Pamiętajmy, że takim działaniem możemy wyrządzać komuś krzywdę i stwarzać zagrożenie.

W przypadku zauważenia otwartego ognia lub znacznego zadymienia, szczególnie na terenie leśnym, należy zgłosić ten fakt pod numer alarmowy 998 – Państwowa Straż Pożarna lub 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Za każdym razem należy dokładnie przedstawić dyspozytorowi sytuację i postępować zgodnie z jego poleceniami.