Substancja ropopochodna na drodze

W wyniku zdarzeń drogowych bardzo często dochodzi do wycieku substancji ropopochodnej stanowiącej zagrożenie dla poruszających się drogą, nieświadomych stanu jezdni, kierowców.

Wczoraj, 20-go listopada w późnych godzinach wieczornych do SK KM PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie o plamie substancji ropopochodnej w miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 575. Zgodnie z dyspozycją do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone. Na długości kilkudziesięciu metrów rozciągnięta była plama substancji ropopochodnej, która powodowała znaczne zmniejszenie przyczepności w miejscu jej występowania. Po rozpoznaniu okazało się, iż plama powstała w wyniku zdarzenia drogowego. Pojazd ściął znaki drogowe znajdujące się na wysepce, w wyniku czego doszło do rozszczelnienia układów i wycieku substancji. Okazało się, podążając po śladach, iż pojazd, który najprawdopodobniej był sprawcą całego zamieszania, został zaparkowany nieopodal miejsca zdarzenia. Na udział pojazdu w zdarzeniu wskazują jego uszkodzenia.

Do naszych zadań należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia przy pomocy pachołków ostrzegawczych oraz dysków świetlnych. Następnie substancja znajdująca się na drodze została zasypana sorbentem, który dzięki swoim właściwościom chłonnym pozwolił zneutralizować substancję oraz znacznie uszorstnić nawierzchnię jezdni. Następnie z drogi usunięte zostały drobne pozostałości po zdarzeniu w postaci elementów pojazdu.

W trakcie naszych działań na miejsce dotarł patrol policji, który podejmował będzie dalsze czynności w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i ustalenia jego sprawcy. W związku ze zdekompletowaniem oznakowania pionowego, zarządca drogi doraźnie zabezpieczył to miejsce.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

Y208 Skoda Yeti – KP w Gąbinie

Służba Drogowa