Szerszenie stanowiły zagrożenie

Owady błonkoskrzydłe, w tym osy i szerszenie mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które są uczulone na ich jad.

Dziś, 25-go lipca otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Łaziska, gdzie zagrożenie dla mieszkańców stanowią owady. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GLBA-Rt.

Na miejscu okazało się, iż zagrożenie stanowią szerszenie, które upodobały sobie jedno z gospodarstw. Ponadto jedna z osób zamieszkujących w tym miejscu jest uczulona na jad owadów błonkoskrzydłych. Okazało się, że owady wybudowały 4 gniazda, z czego dwa z nich znajdowały się na poddaszu budynku mieszkalnego.

Ratownicy w kombinezonach ochronnych dostali się, przy pomocy drabiny, do miejsc gdzie owady wybudowały swoje gniazda. Do ich usunięcia niezbędny był środek chemiczny oraz sprzęt burzący. Gniazda udało się w całości usunąć.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

W przypadku, gdy owady, najczęściej osy i szerszenie, stanowią realne zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci, osób starszych czy uczulonych, lub gdy budują swoje gniazda w pobliżu dróg, chodników lub innych miejsc gdzie przemieszcza się dużo osób, w takim przypadku należy bezwzględnie dokonać zgłoszenia takiej sytuacji na numer alarmowy 998 – Państwowa Straż Pożarna. Zdecydowanie odradzamy próby usunięcia owadów na własną rękę, w szczególności bez specjalnych kombinezonów ochronnych.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Mapa Polski Targeo