Upamiętnienie rocznicy przerwania wału przeciwpowodziowego w Świniarach

Dnia 23 maja 2010 roku, ok. godz. 9 rano, Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach. Żywioł w bardzo krótkim czasie zabrał dobytek całego życia wielu mieszkańców gmin Słubice i Gąbin.

Ludzie musieli się ewakuować, zabierając tylko to, co najbardziej potrzebne do życia. Sprzątanie po powodzi trwało wiele tygodni, czego nie ułatwiła druga fala wezbraniowa, która przyszła kilkanaście dni później.
Z pewnością permanentny strach mieszkańców potęguje to, co właściwie każdego roku dzieje się na Wiśle. Zaledwie trzy miesiące temu Powiat Płocki kolejny raz był poważnie zagrożony ryzykiem powodzi. Obecnie sytuacja na Wiśle jest stabilna, jednak powiatowe służby cały czas monitorują stan rzeki, która już niejednokrotnie pokazała swoją nieprzewidywalność. Sytuacja na południu Polski, gwałtowne opady mogą się ponownie przyczynić do powstania fali wezbraniowej.
Wszystko to sprawia, że potrzeba podjęcia wspólnych działań, aby zapewnić bezpieczeństwo powodziowe, by w przyszłości podobne sytuacje nie miały więcej miejsca.
Władze Powiatu Płockiego co roku jadą w miejsce przerwania wału, by upamiętnić to tragiczne wydarzenie, które dotknęło mieszkańców. Nie inaczej było i w tym roku.
W dniu 24 maja o godz. 9.00 przy kapliczce upamiętniającej przerwanie wału w Świniarach w 2010 r., kwiaty złożyli: Mariusz Bieniek – Starosta Płocki, Iwona Sierocka – Wicestarosta, Piotr Jakubowski – Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, Marta Michalak – Radna Powiatu Płockiego, a także przedstawiciele lokalnej społeczności oraz druhowie OSP.
Wśród druhów pojawili się przedstawiciele jednostek OSP w Słubicach, OSP w Juliszewie i OSP w Łaziskach, pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Wiesława Cichosza. Naszą jednostkę reprezentowali: Prezes Marek Tarka oraz Przemysław Adamowicz.