Upamiętniliśmy bohaterów września 1939

82 lata temu, 17-go września 1939 roku wojska Związku Radzieckiego zaatakowały Polskę. Tego samego dnia lotnictwo niemieckie dokonało bombardowania terenów Słubic oraz okolic.

Po 82 latach symbolicznie upamiętniliśmy te tragiczne wydarzenia oraz ich bohaterów, którzy polegli walcząc w obronie Polski i Polaków. Przed godziną 19:00 delegacja strażaków z jednostek OSP w Słubicach (Marek Tarka, Krzysztof Dylicki, Marek Bogiel, Adam Rączka, Sławomir Ambroziak, Michał Dylicki), OSP w Grzybowie i OSP w Łaziskach, pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Wiesława Cichosza, pojawiła się na cmentarzu parafialnym w Słubicach. W uroczystości obok strażaków uczestniczyła również Radna Rady Powiatu Płockiego – Marta Michalak.

Strażacy sformowani w pododdział przemaszerowali pod pomnik „Nieznanego Żołnierza”, gdzie dokonali symbolicznego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W imieniu strażaków ochotników z gminy Słubice kwiaty złożyli: Krzysztof Dylicki – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach oraz Marek Tarka – Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego i Prezes OSP w Słubicach. Na zakończenie głos zabrał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, który mówił między innymi o bohaterstwie spoczywających na słubickim cmentarzu poległych.

Pamiętajmy o tragicznych wydarzeniach z historii i nie dopuśćmy do ich powtórzenia. Przekazujmy tę wiedzę kolejnym pokoleniom i nie pozwólmy, aby została ona zapomniana. To postawa bohaterów, w tym wielu bezimiennych, pozwoliła na to, że żyjemy dziś w Wolnej i Niepodległej Polsce.