Ważny komunikat – zapamiętaj

Światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 jest również dużym wyzwaniem dla służb ratunkowych i wymaga zastosowania dodatkowych środków ostrożności.

Zwracamy się z prośbą i apelem do wszystkich dokonujących zgłoszeń na numery alarmowe. Jeżeli potrzebujesz pomocy służb ratunkowych, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji lub innych służb, a jesteś osobą przebywającą na kwarantannie, miałeś kontakt z osobą powracającą z zagranicy, masz objawy mogące świadczyć o zakażeniu lub miałeś kontakt z osobą mającą takie objawy poinformuj o tym dyspozytora. Żadna ze służb nie odmówi Ci pomocy w potrzebie, ale taka informacja pozwoli ratownikom na podjęcie odpowiednich działań w celu zabezpieczenia się przed zakażeniem.

W przypadku zakażenia lub podejrzenia zakażenia u jednego z ratowników, strażaków czy policjantów, wyłączona z działań może zostać duża grupa ludzi oraz sprzętu. Jest to niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do sytuacji, gdy osoby poszkodowane nie otrzymają w porę potrzebnej pomocy.

Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, ale to w dużej mierze od każdego z nas zależy jak szybko tę sytuację uda się opanować. Tymczasem wszyscy musimy postępować odpowiedzialnie, ograniczyć kontakty międzyludzkie, obserwować swój stan zdrowia oraz nie bać się pytać i prosić o pomoc.

Osoby zdjęcie utworzone przez pch.vector – pl.freepik.com