Zagrożenie na rzece, w użyciu łódź

Podczas naszego zabezpieczenia Święta Jana w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim otrzymaliśmy informację o konieczności podjęcia interwencji.

Dziś, 23-go czerwca otrzymaliśmy informację ze SK KM PSP w Płocku o zdarzeniu jakie miało miejsce na rzece Wisła. Zgłoszenie było dość nietypowe, ponieważ dotyczyło krów, które wpadły do rzeki i nie mogły się z niej wydostać. Zgłoszenie pochodziło od wędkarza, a przybliżona lokalizacja określona została na wysokości miejscowości Świniary. Do zgłoszenia udał się zastęp GBA z zabezpieczenia w Wiączeminie Polskim oraz zastęp SLOp wraz z łodzią.

Zastęp z łodzią udał się do miejscowości Suchodół, gdzie jest jedyne bezpieczne i dogodne do wodowania łodzi miejsce w okolicy, a następnie łódź zaczęła płynąć w kierunku Świniar. Zastęp GBA natomiast udał się w okolice wału przeciwpowodziowego we wskazane wstępnie miejsce. Zlokalizowanie miejsca zdarzenia było bardzo trudne i udało się za sprawą porozumienia ze zgłaszającym, nawigacji GPS oraz użycia prywatnego samochodu jednego z naszych druhów. Dojazd do samego miejsca zdarzenia z uwagi na trudny teren był niemożliwy. Blisko 2 km nasi druhowie musieli pokonać pieszo. Na miejscu okazało się, iż do wody wpadły trzy młode byki. Zwierzęta pasły się na łące nad rzeką, jednakże zbliżyły się do krawędzi skarpy, która uległa oberwaniu i zwierzęta wpadły do wody. Z uwagi na wysokość skarpy zwierzęta nie mogły wydostać się same. Do ich wyciągnięcia niezbędna była łódź, która po pewnym czasie dopłynęła na miejsce. Ponadto do działań wykorzystano jedną cywilną łódź oraz liny i pasy transportowe. Po kilkudziesięciu minutach niełatwych działań udało się wyciągnąć zwierzęta na brzeg i bezpieczne przekazać właścicielowi.

Po zakończeniu działań zastęp GBA wróciła na zabezpieczenie do Skansenu, a łódź po spłynięciu do miejsca wodowania załadowana została na przyczepę i zastęp SLOp wrócił do bazy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]53 SLOp Toyota Hilux + łódź – OSP w Słubicach