Zderzenie dwóch samochodów – jedna osoba poszkodowana

Zdarzenia drogowe mogą mieć tragiczne konsekwencje. Podczas wykonywania manewrów, szczególnie tych potencjalnie niebezpiecznych należy zawsze zachować szczególną ostrożność i skupienie.

Dziś, 25-go września w godzinach popołudniowych dyżurny SKKM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice, na drodze wojewódzkiej nr 575. Ze zgłoszenia wynikało, że na miejscu znajduje się jedna osoba poszkodowana. Do zdarzenia udał się nasz zastęp GBA, który realizował w tym czasie zabezpieczenie przeciw pożarowe w miejscowości Grzybów.

Na miejsce jako pierwszy dodarł jeden z naszych ratowników, który mieszka nieopodal. Dokonał szybkiego rozpoznania sytuacji oraz zajął się poszkodowanym. Doszło do zdarzenia dwóch samochodów osobowych marki Volkswagen. W obydwu pojazdach znajdowali się jedynie kierujący. Obydwaj opuścili pojazd o własnych siłach. Jeden z mężczyzn w wieku 64 lat, będący osobą poszkodowaną, uskarżał się na ból lewej ręki, był przytomny i kontaktowy. Nasz ratownik otoczył go opieką psychologiczną i dokonał ogólnego badania urazowego. Istniało podejrzenie zwichnięcia lub złamania ręki. Drugi kierujący nie uskarżał się na obrażenia. Sytuacja na miejscu została przekazana do dyżurnego SKKM PSP w Płocku.

W trakcie działań naszego ratownika, na miejsce dotarł zastęp GBA z naszej jednostki, a chwile później Zespół Ratownictwa Medycznego, którzy przejęli opiekę nad poszkodowanym mężczyzną. Droga została zabezpieczona, na miejscu wprowadzony został ruch wahadłowy. W pojazdach odłączone zostały akumulatory oraz zakręcony został zawór gazu LPG, w którego instalację wyposażony był jeden z pojazdów. Następnie na miejsce dotarł patrol Policji oraz zastępy z JRG nr 2 i JRG nr 2 w Płocku.

W trakcie czynności Policji, zdarzenie zakwalifikowane zostało jako kolizja, na miejscu pojawiły się lawety i przy pomocy ratowników wraki pojazdów zostały zabrane. Na zakończenie przeprowadzono prace porządkowe na nawierzchni jezdni, w tym sorpcję substancji ropopochodnych i działania zostały zakończone. Prawidłowy ruch na drodze został przywrócony, a nasz zastęp wrócił do strażnicy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż kierujący samochodem marki Volkswagen Golf jadący w kierunku Słubic chciał wykonać manewr skrętu w lewo do zjazdu jednej z posesji, celem zawrócenia, niestety nie zauważył poruszającego się prawidłowo samochodu marki Volkswagen Passat, jadącego w kierunku Płocka, skutkiem czego było zdarzenie drogowe.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

363[M]21 GBA Scania P360 – JRG nr 3 w Płocku

W03 176 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

Y217 Policja Hyundai I30 – KP w Gąbinie

Volkswagen LT – Auto laweta

Opel Movano – Auto laweta