Minęło 81 lat od nalotów na Słubice

Upamiętnienie ważnych wydarzeń z przeszłości jest sposobem na podtrzymywanie pamięci o nich, a zarazem daje możliwość przekazania wiedzy kolejnym pokoleniom.

Dziś, 17-go września w godzinach wieczornych, w sali naszej strażnicy odbyło się symboliczne spotkanie upamiętniające tragiczne wydarzenia z roku 1939, kiedy to niemieckie samoloty przeprowadziły naloty oraz bombardowanie. Bomby posypały się również na ziemię słubicką zabierając wiele ludzkich istnień zarówno żołnierskich jak i cywilnych.

Spotkanie poprowadził Sławomir Ambroziak, historyk i członek OSP w Słubicach. Wśród zgromadzonych znaleźli się mieszkańcy gminy Słubice, gminy Iłów oraz harcerki i harcerze z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” w Załuskowie pod dowództwem Ewy Grzywacz. W uroczystości udział wzięli również strażacy z OSP w Słubicach pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Wiesława Cichosza. W skład pododdziału wszedł poczet sztandarowy w składzie Przemysław Adamowicz, Marek Bogiel i Paweł Rybarczyk oraz druhowie Krzysztof Dylicki – Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach, Marek Tarka – Prezes OSP w Słubicach, Andrzej Markiewicz, Adam Rączka i Michał Dylicki. Wśród osób zaangażowanych w organizację dzisiejszej uroczystości znalazła się również Gospodarz OSP w Słubicach – Marzena Witczeska, której należą się szczególne podziękowania.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego oraz modlitwy poprowadzonej przez Proboszcza Parafii w Słubicach – Księdza Romana Batorskiego.

Podczas przybliżania wydarzeń historycznych znaczna część poświęcona była strażakom z okresu wojny, którzy razem z frontem przesuwani byli z różnych miast do stolicy, a następnie tworzyli oddziały zbrojne podejmując walkę z najeźdźcą.

Na zakończenie zgromadzonym podziękował Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki. Zgromadzeni mogli również nabyć kalendarze strażackie na rok 2021, przygotowane przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, z których cały dochód przeznaczony zostanie na pomoc malutkiej Zosi. Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ.

Uroczystość zakończyła krótka defilada w wykonaniu harcerek i harcerzy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” w Załuskowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się dziś w naszej strażnicy. Państwa obecność jest dla nas informacją, że warto jest w taki sposób dbać o pamięć historyczną.