Rozgrzany piec stworzył zagrożenie pożarowe

Dostrzeżenia zagrożenia w odpowiednim momencie pozwala na uniknięcie niebezpiecznej sytuacji. Pozwala to również ograniczyć stary lub po prostu do nich nie dopuścić.

Dziś, 4-go marca w godzinach porannych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał dość nietypowe zgłoszenie dotyczące problemów z piecem centralnego ogrzewania w jednym z budynków w miejscowości Studzieniec, w gminie Słubice. Do zgłoszenia zadysponował zastęp GBA z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, iż doszło do znacznego wzrostu temperatury w piecu centralnego ogrzewania oraz ubytku wody z układu grzewczego. Zagrożeniem był rozmiar pieca oraz fakt, iż znajdował się on w kurniku, którego powierzchnia budynków to szacunkowo prawie 2000 metrów kwadratowych.

Po rozpoznaniu zapadła decyzja o całkowitym wygaszeniu pieca. W tym celu niezbędne było ewakuowanie na zewnątrz budynku paliwa stałego, będącego w trakcie procesu spalania, jakim opalany był piec. W związku z zadymieniem jakie towarzyszyło tym działaniom niezbędne było użycie wentylatora oddymiającego. W trakcie transportu palącego się opału w zabezpieczeniu czekała gotowa do użycia linia gaśnicza. Ewakuowany na zewnątrz opał został zgaszony oraz dokładnie przelany.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

Mapa Polski Targeo