Zagrożenie minęło – alarm przeciwpowodziowy odwołany [WIDEO]

Ostatnie kilkadziesiąt dni minęło pod znakiem wzmożonych działań przeciwpowodziowych związanych z zatorem lodowym jaki stworzył się w korycie rzeki Wisły.

Z dniem pierwszym marca Starosta Płocki odwołał alarm przeciwpowodziowy dla gmin nadwiślańskich powiatu płockiego. Działania lodołamaczy na rzece przyniosły zamierzony efekt w postaci rozbicia zatorów lodowych co pozwoliło na znaczne obniżenie poziomu wody w rzece.

Od 10 lutego do końca miesiąca na wałach przeciwpowodziowych na terenie gminy Słubice, ratownicy z jednostek OSP w Słubicach, Juliszewie i Łaziskach prowadzili cykliczne patrole mające na celu monitorowanie stanu wałów przeciwpowodziowych, poszukiwali ewentualnych ich uszkodzeń, sprawdzali poziom wody w rzece oraz zwracali uwagę na inne zagrożenia mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. W tym okresie nasi ratownicy spędzili na wałach ponad 250 godzin, a działania prowadziło rotacyjnie 16 ratowników. W działaniach brały udział pojazdy SLOp oraz SLKw.

Na dzień dzisiejszy sytuacja na rzece ustabilizowała się, wskazania wodowskazów znajdują się na poziomie poniżej stanów ostrzegawczych, a w korycie rzeki nie ma już problemu z zalegającym lodem.

W imieniu władz jednostki, władz gminy oraz władz powiatu, z uwzględnieniem Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, przekazujemy wszystkim zaangażowanym w działania przeciwpowodziowe podziękowania za trud, włożoną pracę oraz poświęcone, nieprzespane noce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy kierowali do nas wiele ciepłych słów oraz przyjaznych gestów.